اخبار > دوران سربازی باید همراه با سلامت روحی و روانی کامل باشد
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشت، امداد و درمان نیروی انتظامی:

دوران سربازی باید همراه با سلامت روحی و روانی کامل باشد

در ادامه گفت و گوی خبرنگار پایگاه فرهنگی سرباز با سردار سید محمدرضا سید احمدیان، معاون بهداشت، امداد و درمان نیروی انتظامی را می خوانید:

سوال) سلامت روحی و روانی سربازان در خدمت سربازی چه اهمیتی دارد؟

پاسخ) سربازان وظیفه عزیز، بخش قابل توجهی از کارکنان نیروی انتظامی را تشکیل می دهند و وظایف متعدد و گوناگونی را بر عهده دارند. کمک به تامین امنیت جامعه با رعایت اصول اخلاق حرفه ای، تنها بخشی از فعالیت های آنان است. به علت تنوع وظایف ناجا و نیز ارتباط دائم پلیس با مردم، وجود کارکنان با توانمندی جسمی و روانی کافی و تاب آوری در شرایط سخت، لازمه این امر است که سربازان، بخشی از آن ها هستند. علاوه بر این، باید توجه داشت که اگر دوران سربازی، با سلامت روحی و روانی طی نشود، عواقب آن، پس از دوران خدمت نیز گریبانگیر فرد و خانواده وی خواهد بود. همه این مسائل بیانگر لزوم توجه به سلامت روحی و روانی سربازان در طول خدمت است.

سوال) اقدامات و تمهیدات پیش بینی شده معاونت بهداشت، امداد و درمان در حوزه ارتقای سلامت روحی و روانی سربازان چیست؟

پاسخ)

- برگزاری کلاس ها و کارگاه های بهداشت و سلامت روان بر اساس سرفصل های ابلاغی و همچنین حسب نیاز یگان ها
- اجرای طرح غربالگری کارکنان وظیفه آموزشی در هفته اول ورود به مراکز آموزش
- اجرای طرح سنجش و ارزیابی سلامت کارکنان وظیفه در ماه اول ورود به مراکز آموزش - ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی و ...

سوال) در فرایند رسیدگی به درخواست های پزشکی چه درصدی از سربازان درگیر این نوع بیماری ها هستند و ارزیابی شما از سطح سلامت روحی و روانی سربازان چیست؟

پاسخ) بر اساس نتایج طرح غربالگری و همچنین سنجش و ارزیابی سلامت کارکنان وظیفه، کمتر از 10 درصد آنها دچار مشکلات اعصاب و روان هستند که نیاز به بررسی جدی دارند. البته این میزان در دوره های مختلف و همین طور شهرهای مختلف، متفاوت است. این افراد سریعا جهت تعیین تکلیف به شورای پزشکی معرفی می گردند. مابقی، به طور کلی از شرایط روانی پایداری برخوردار هستند.

سوال) علل و عوامل ایجاد و تشدید بیماری های روحی و روانی سربازان چیست و راهکارهای پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری ها چیست؟

پاسخ) این سوال از نظر علمی پاسخ مفصلی دارد. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، بیماران اعصاب و روان به چند دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول قبل از ورود به خدمت دچار مشکل و اختلال هستند و در بدو خدمت و در معاینات و غربالگری ما مشخص می گردند. مثلا فردی که اختلال شخصیت ناهنجار اجتماعی دارد، قطعا قبل از ورود به خدمت سربازی هم رفتارهای مشخص این اختلال را بروز داده است. دسته دوم افرادی هستند که بیماری را از قبل داشته اند ولی به هر علتی بروز جدی نداشته و در دوران خدمت، در اثر یک آسیب یا استرس روحی بیماری خود را نشان می دهد. مثال آن برخی مبتلایان به اختلال خلقی دوقطبی است که به دنبال استرس روانی در طول سربازی، علائم بیماری واضح شود. دسته سوم هم کسانی اند که بدوا و آن هم به علت استرس روحی دچار مشکل و اختلال اعصاب و روان می گردند؛ مانند مبتلایان به استرس پس از سانحه یا PTSD. تکلیف دسته اول کمابیش روشن است. اما در مورد گروه دوم و سوم بیماران، آسیب هایی که ممکن است مسبب این مشکلات شوند، در افراد مختلف با تحمل های مختلف، متفاوت است. مواردی مانند خدمت در مناطق صعب المعیشه، دوری از خانواده، فقدان یا کمبود امکانات، ضعف جسمانی، ماموریت های سنگین و پراسترس، وابستگی های عاطفی، رفتار نامناسب دیگران و احیانا توهین و تحقیر و ... بالقوه می توانند آسیب زا باشند که با اقداماتی چون طرح آمایش سرزمینی و خدمت در نزدیک ترین محل به خانواده، تقویت امکانات رفاهی، توجیه فرماندهان در خصوص وظایف آنها نسبت به سلامت سربازان، آموزش مهارت های زندگی و مشاوره روان شناسی می توان از چنین استرس هایی کاست.

در همه معاونت های بهداشت، امداد و درمان در سطح کشور، نسبت به سلامت سربازان، توجه کافی داشته و دارند؛ ولی باید توجه داشته باشیم مسئولیت مستقیم سلامت سربازان، اعم از سلامت جسمی و روحی، به فرماندهان عزیز یگان ها مرتبط می شود و این عزیزان می توانند با ایجاد محیطی مناسب از نظر رفتاری، بیشترین تاثیر را بر وضعیت روحی و روانی هم سربازان و هم کارکنان پایور نیروی انتظامی داشته باشند و همچنین شناخت و اشراف لازم را نسبت به سربازان دارای مشکل روحی و روانی داشته و در جهت حل آن اهتمام نمایند.


١٠:٥٣ - يکشنبه ١١ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٢٩٥٤١    /    تعداد نمایش : ٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ارتقاء امنیت وب با وف ایرانی